Statut

          

                                                                                                                     Tekst jednolity po wprowadzeniu zmian uchwałą

                                                                                                                     Walnego Zebrania  z dnia 18 marca 2010 r.

 

 

STATUT  STOWARZYSZENIA

 

RODZIAŁ I

 

POSTANOWIENIA OGÓLNE.

 

§ 1

 

  1. Stowarzyszenie nosi  nazwę: Społeczna Pomoc-Stowarzyszenie Dom.
  2. Nazwa Stowarzyszenia jest prawnie zastrzeżona.
  3. Stowarzyszenie może posługiwać się emblematem logo, wyróżniającym je spośród innych organizacji, a także używać pieczęci i oznak , zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

§ 2

 

Społeczna Pomoc-Stowarzyszenie Dom”, jako organizacja zarejestrowana posiada osobowość prawną.

 

§ 3

 

  1. Zasięg działania Stowarzyszenia obejmuje terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
  2. Siedzibą Stowarzyszenia jest miejscowość Sadowa ul. Jagodowa 2, gmina Łomianki, powiat Warszawski Zachodni, województwo mazowieckie.

 

§ 4

 

Stowarzyszenie może być członkiem krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnym charakterze działania, zgodnie  z obowiązującym porządkiem prawnym.

 

§ 5

 

Realizując cele, Stowarzyszenie opiera się na pracy ogółu członków. Może jednak zatrudniać pracowników do prowadzenia swoich spraw i realizacji celów statutowych.

 

ROZDZIAŁ II

 

CELE I SPOSOBY DZIAŁANIA.

 

§ 6

 

Celem Stowarzyszenia jest:

 

  1. Podejmowanie działań oraz inicjatyw własnych i  wspierających, zmierzających do osiągnięcia przez osoby niepełnosprawne,  a w szczególności umysłowo upośledzone wymagające stałego wsparcia ze strony osób drugich, możliwie najwyższego poziomu funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.
  2. Organizowanie prac oraz podejmowanie inicjatyw tworzących warunki ułatwiające niepełnosprawnym aktywizację społeczną, w tym: zawodową, artystyczną i sportową.
  3. Uczestnictwo i wspieranie działań ułatwiających niepełnosprawnym dostęp do korzystania z wszelkich form kompleksowej rehabilitacji.
  4. Inicjowanie i propagowanie postaw chroniących prawo niepełnosprawnych umysłowo upośledzonych i psychicznie chorych do godności osobistej i obywatelskiej.

 

§ 7

 

  1. Wspieranie osób niepełnosprawnych  w zachowaniu i podnoszeniu stanu zdrowotnego oraz sprawności fizycznej, poprzez umożliwienie korzystania  z urządzeń  rehabilitacyjnych i  prowadzenie rehabilitacji  osób niepełnosprawnych w różnych typach placówek.
  2. Organizowanie imprez  integracyjno – kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych  z udziałem osób niepełnosprawnych.
  3. Wspieranie finansowe i rzeczowe osób niepełnosprawnych, w zakupie niezbędnych im środków technicznych, przedmiotów ortopedycznych, sprzętu rehabilitacyjnego, i innych środków wspomagających samodzielność funkcjonowania.
  4. Udzielanie pomocy w likwidowaniu barier architektonicznych, w obiektach użytkowanych przez osoby niepełnosprawne.
  5. Współdziałanie w organizowaniu i prowadzeniu Warsztatu Terapii Zajęciowej, jako formy rehabilitacji społecznej i zawodowej osób upośledzonych umysłowo.
  6. Podejmowanie działań zmierzających do powstania zakładu aktywności zawodowej.
  7. Organizowanie spotkań integracyjnych likwidujących opory psychiczne i kulturowe, w podmiotowym traktowaniu osób upośledzonych umysłowo i psychicznie chorych.
  8. Ułatwianie niepełnosprawnym uczestnictwa w kulturze oraz obrzędach związanych z narodową i regionalną tradycją, z osobistymi lub rodzinnymi przekonaniami kulturowymi i religijnymi.
  9. Organizowanie szkoleń, konferencji naukowych i innych, doskonalące umiejętności zawodowe opiekunów oraz przybliżające im wiedzę o Osobach Sprawnych Inaczej.
  10. Gromadzenie funduszy umożliwiających realizację celów i form działania Stowarzyszenia, w tym przez prowadzenie działalności gospodarczej.
  11. Pozyskiwane fundusze i inne środki materialne i niematerialne, mogą być wykorzystane wyłącznie na realizację celów statutowych Stowarzyszenia.
  12. Promowanie twórczości  i osiągnięć osób niepełnosprawnych oraz realizowanie programu edukacyjnego kształtującego pozytywny wizerunek osoby niepełnosprawnej.
  13. Organizowanie i prowadzenie szkoleń, kursów, warsztatów, grup środowiskowego wsparcia oraz zespołów  aktywności społecznej dla osób niepełnosprawnych, dla członków rodzin, opiekunów, kadry i wolontariuszy bezpośrednio  zaangażowanych  w proces rehabilitacji zawodowej lub społecznej osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących  procesu integracji osób niepełnosprawnych w najbliższym środowisku i społeczności lokalnej, zwiększania ich aktywności życiowej i zaradności osobistej oraz niezależności ekonomicznej.
  14. Prowadzenie poradnictwa psychologicznego, społeczno- prawnego oraz udzielanie informacji na temat przysługujących uprawnień, dostępnych usług, sprzętu rehabilitacyjnego i pomocy technicznej dla osób niepełnosprawnych.

      Prowadzenie grupowych i indywidualnych zajęć , które:

  1. mają na celu nabywanie, rozwijanie i podnoszenie umiejętności niezbędnych  do samodzielnego funkcjonowania osób niepełnosprawnych,
  2. rozwijają umiejętności sprawnego komunikowania się z otoczeniem osób z uszkodzeniami słuchu, mowy, z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną,
  3. usprawniają i wspierają funkcjonowanie osób  z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną  w różnych  społecznościach   i różnych środowiskach.

 

 

ROZDZIAŁ III

 

CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA.

 

§ 8

 

Członkowie Stowarzyszenia dzielą się, na

  • członków zwyczajnych,
  • członków wspierających,
  • członków honorowych.

 

§ 9

 

Członkami zwyczajnymi Stowarzyszenia mogą być osoby pełnoletnie, obywatele polscy i cudzoziemcy mający miejsce zamieszkania na terenie RP, którzy popierają cele Stowarzyszenia oraz deklarują i dają rękojmię czynnego uczestnictwa w zespołowym wysiłku zmierzającym do realizacji tych celów.

 

§ 10

 

  1. O przyjęciu w poczet Stowarzyszenia członków zwyczajnych decyduje Zarząd w formie uchwały, na podstawie pisemnej deklaracji Kandydata.
  2. Od odmowy przyjęcia w poczet członków zwyczajnych, zainteresowanym przysługuje prawo odwołania  do Walnego Zebrania, którego uchwała  w tym przedmiocie jest ostateczna.

 

§ 11

 

  1. Członek zwyczajny Stowarzyszenia posiada:
  1. Czynne i bierne prawo wyborcze do władz Stowarzyszenia.
  2. Prawo uczestnictwa we wszystkich formach działań wynikających z realizacji celów Stowarzyszenia.
  3. Otrzymywania wyróżnień w formie listów, dyplomów i odznak za szczególne duży wkład pracy w działalność Stowarzyszenia.
  1. Członkowie zwyczajni Stowarzyszenia obowiązani są:
  1. Brać czynny udział  w pracach Stowarzyszenia.
  2. Przestrzegać postanowień Statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia.
  3. Postępować zgodnie z zasadami etyki, nie naruszać solidarności organizacji.
  4. Regularnie płacić składki członkowski.

 

§ 12

 

  1. Utrata członkostwa następuje przez skreślenie z listy członków lub wykluczenie członka zwyczajnego.
  2. Skreślenie z listy członków zwyczajnych Stowarzyszenia dokonuje Zarząd w następujących przypadkach:
  • rezygnacji z członkostwa złożonej przez członka na piśmie,
  • nieusprawiedliwionego zalegania przez członka, mimo pisemnego upomnienia, z opłatą składek przekraczających okres 12 miesięcy,
  • śmierci członka.
  1. Wykluczenia członka zwyczajnego Stowarzyszenia dokonuje Zarząd w następujących przypadkach:
  • prowadzenia działalności rażąco sprzecznej  ze Statutem Stowarzyszenia,
  • popełnienia czynu, który dyskwalifikuje daną osobę jako członka Stowarzyszenia lub godzi w dobre imię Stowarzyszenia.
  1. Przed podjęciem  uchwały w sprawach dot. skreślenia z listy członków zwyczajnych, Zarząd umożliwia złożenie wyjaśnień na piśmie lub osobiście na posiedzeniu Zarządu.
  2. Od uchwały Zarządu w sprawie wykluczenia ze Stowarzyszenia, członek zwyczajny ma prawo odwołać się w terminie 30 dni od podjęcia uchwały lub powzięcia o niej wiadomości, do Walnego Zebrania, którego uchwała jest ostateczna.

 

§ 13

 

  1. Członkiem wspierającym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna lub prawna, bez względu na jej miejsce zamieszkania i  siedzibę w kraju luz za granicą, która zostanie przyjęta do stowarzyszenia przez Zarząd.
  2. Członek wspierający przystępuje do Stowarzyszenia na podstawie deklaracji przystąpienia.
  3. Członek wspierający opłaca składkę członkowską, w zadeklarowanej przez siebie wysokości. Może zadeklarować również pomoc finansową, jak i rzeczową.
  4. Członkowie wspierający będące osobami prawnymi mogą działać poprzez swoich statutowych przedstawicieli lub ustawowych pełnomocników.
  5. Członkostwo wspierające ustaje na skutek dobrowolnego wystąpienia ze Stowarzyszenia na piśmie, wykluczenia przez Zarząd z powodu działania na szkodę Stowarzyszenia.

 

§ 14

 

  1. Członkiem honorowym  Stowarzyszenia może być każda osoba fizyczna, bez względu na jej miejsce zamieszkania, której tę godność nada Walne Zebranie, za szczególne zasługi dla Stowarzyszenia.
  2. Członek honorowy jest zwolniony z obowiązku płacenia składek członkowskich oraz innych opłat na rzecz Stowarzyszenia, np. za udział w imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie.
  3. Pozbawienie godności członka honorowego następuje uchwałą Walnego Zebrania podjętą większością 2/3 oddanych głosów,  w przypadku sprzeniewierzenia się ideom Stowarzyszenia lub działania na jego szkodę.

 

§ 15

 

  1. Członkowie wspierający i honorowi mają prawo do uczestnictwa w pracach podejmowanych przez Stowarzyszenie, a z głosem doradczym, także w Walnym Zebraniu.
  2. Członkowie wspierający i honorowi nie korzystają z praw wyborczych.
  3. Członkowie wspierający i honorowi mają obowiązek przestrzegania Statusu i uchwał władz Stowarzyszenia.

ROZDZIAŁ IV

 

WŁADZE STOWARZYSZENIA.

 

§ 16

 

Władzami Stowarzyszenia są:

  1. Walne Zebranie Członków,
  2. Zarząd,
  3. Komisja Rewizyjna.

 

§ 17

 

Kadencja wszystkich wybieranych władz Stowarzyszenia trwa 4 lata.

 

§ 18

 

Wyboru władz Stowarzyszenia  dokonuje się spośród członków zwyczajnych na Walnym Zebraniu, w głosowaniu tajnym.

 

§ 19

 

Warunki ważności uchwał:

  1. Uchwały władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby tych władz.
  2. Powyższe postanowienie nie ma zastosowania do uchwał o zmianie Statutu i rozwiązania Stowarzyszenia.

 

§ 20

 

  1. Walne zebranie jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.
  2. Sprawozdawcze Walne  Zebranie  zwołuje Zarząd co najmniej raz w roku, z zebranie sprawozdawczo-wyborcze co najmniej raz w ciągu czterech lat.
  3. Walne zebranie członków Zarząd zwołuje  z własnej inicjatywy, na wniosek Komisji Rewizyjnej, lub na wniosek co najmniej 1/3 członków Stowarzyszenia, powiadamiając o jego terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad wszystkich członków, co najmniej na 14 dni przez jego terminem.
  4. W Walnym Zebraniu uczestniczyć powinna co najmniej połowa członków uprawnionych do głosowania. W przypadku braku wymaganej frekwencji, Walne zebranie członków może odbyć się  w tym samym dniu o godzinę później i może skutecznie obradować i podejmować uchwały. Traktowane to jest, jako zebranie w drugim terminie.
  5. Każdemu członkowi zwyczajnemu przysługuje jeden głos.
  6. Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należą:
  • uchwalanie programu działania Stowarzyszenia,
  • rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
  • uchwalanie regulaminu obrad Walnego Zebrania,
  • zatwierdzanie regulaminu Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
  • wybór i odwołanie Prezesa oraz pozostałych członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
  • wybór zastępców członków Zarządu  i Komisji Rewizyjnej, w ilości nie wyżej, jak do trzech osób w każdym z tych organów,
  • udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi,
  • ustalenie wysokości składek członkowskich,
  • uchwalanie zmian Statutu Stowarzyszenia,
  • rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu wniesionych przez członków Stowarzyszenia,
  • rozpatrywanie skarg członków Stowarzyszenia na działalność Zarządu.
  1. Uchwały Walnego Zebrania zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy Członków Walnego zebrania, z zastrzeżeniem § 20 pkt. 4.
  2. Walne Zebranie otwiera Prezes Stowarzyszenia , a prowadzi je, wybrany w głosowaniu jawnym Przewodniczący Zebrania.

 

§ 21

 

  1. Zarząd składa się z pięciu osób, w tym Prezesa Stowarzyszenia.
  2. Zarząd wybierany jest na okres czterech lat przez Walne Zebranie Członków.
  3. Zarząd konstytuuje się na pierwszym zebraniu po wyborach.
  4. W skład Zarządu wchodzą: Prezes Stowarzyszenia, Wiceprezes, Skarbnik, Sekretarz oraz Członek Zarządu.
  5. Odwołanie Zarządu może nastąpić w przypadkach:
  • złożenia pisemnej rezygnacji,
  • nienależytego pełnienia funkcji,
  • istotnego  naruszenia postanowień Statutu.
  1. Członkostwo  w Zarządzie ustaje z chwilą odwołania lub zgonu Członka Zarządu.
  2. W przypadku faktycznego zaniechania pełnienia funkcji przez członka Zarządu / pisemna rezygnacja, zgon, odwołanie /, w jego miejsce wchodzi jeden z zastępców członków Zarządu, w kolejności uzyskanej liczny głosów podczas wyborów na Walnym Zebraniu.
  3. Postanowienia ustępu 3, w przypadku o którym mowa w ust. 7, stosuje się odpowiednio.

 

§ 22

 

  1. Zarząd kieruje działalnością Stowarzyszenia, odpowiada za realizację jego celów, wyniki finansowe, gospodarcze i społeczne.
  2. Do kompetencji Zarządu należy:
  • reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz,
  • zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia,
  • kierowanie działalnością gospodarczą Stowarzyszenia,
  • zatrudnianie i zwalnianie pracowników.
  1. Oświadczenie woli składają w imieniu Zarządu łącznie dwie osoby, w tym Prezes lub Wiceprezes Zarządu.
  2. W terminie do dnia 15 lutego każdego roku, Zarząd Stowarzyszenia obowiązany jest sporządzić sprawozdanie finansowe i merytoryczne Stowarzyszenia i opublikować je w internecie oraz wywiesić na tablicy ogłoszeń  w Starostwie i w siedzibie Stowarzyszenia nie później niż do 31 marca.

 

§ 23

 

  1. Komisja Rewizyjna jest organem Stowarzyszenia powołanym do sprawowania kontroli nad jego działalnością.
  2. Komisja Rewizyjna składa się z 3-5 członków.
  3. W przypadku faktycznego zaniechania funkcji członka Komisji Rewizyjnej / pisemna rezygnacja, zgon, odwołania /, w jego miejsce wchodzi zastępca członka Komisji Rewizyjnej, w kolejności uzyskanej liczny głosów na Walnym Zebraniu.

 

§ 24

 

Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy:

  1. Kontrolowanie całokształtu działalności Stowarzyszenia.
  2. Występowanie do Zarządu z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli.
  3. Prawo żądania zwołania  Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków, w razie stwierdzenia nie wywiązywania się przez Zarząd z jego statutowych obowiązków, a także prawo żądania zwołania posiedzenia Zarządu.
  4. Zwołania  Walnego Zebrania Członków, w przypadku nie zwołania go przez Zarząd, w terminie ustalonym Statutem.
  5. Składanie na Walnym Zebraniu Członków wniosków o udzielenie, lub odmowę udzielenia absolutorium władzom Stowarzyszenia.
  6. Składanie sprawozdań  ze  swej działalności na Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia.

 

§ 25

 

  1. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić funkcji w Zarządzie Stowarzyszenia, ani pozostawiać z innymi w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa, lub podległości z tytułu zatrudnienia.
  2. Komisja Rewizyjna ma prawo żądania od członków i władz Stowarzyszenia złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień dotyczących kontrolowanych spraw.
  3. Komisja Rewizyjna działa w oparciu o regulamin pracy, zatwierdzony przez Walne Zebranie.
  4. Członkami Komisji Rewizyjnej nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem, za przestępstwa z winy umyślnej.
  5. Członkowie Komisji Rewizyjnej działają społecznie. W szczególnych przypadkach mogą otrzymać zwrot uzasadnionych kosztów lub doraźne wynagrodzenia, w trybie i na zasadach określonych ustawą z dnia 03 marca 2000 r. o wynagrodzeniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi / Dz. U. Nr 26 poz. 306 z późn. zmianami/.

 

§ 26

 

  1. Majątek Stowarzyszenia stanowią ruchomości, nieruchomości i fundusz.
  2. Źródłami majątku Stowarzyszenia są:
  • składki członkowski,
  • darowizny, spadki, zapisy,
  • dotacje otrzymywane w oparciu o obowiązujące przepisy,
  • dochody z własnej działalności gospodarczej, kulturalnej i rehabilitacyjnej.
  1. Majątek Stowarzyszenia nie może być przedmiotem udzielania pożyczek lub poręczania gwarancji zobowiązań podjętych przez członków i  pracowników Stowarzyszenia oraz ich osób bliskich.
  2. Przekazywanie i wykorzystywanie majątku na rzecz członków i pracowników Stowarzyszenia oraz ich osób bliskich, może nastąpić wyłącznie na zasadach obowiązujących wobec osób trzecich.
  3. Zabrania się dokonywania na szczególnych zasadach zakupu towarów i usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie i pracownicy Stowarzyszenia oraz ich osoby bliskie.

 

§ 27

 

Majątkiem i funduszami Stowarzyszenia zarządza Zarząd.

 

ROZDZIAŁ V

 

POSTANOWIENIA KOŃCOWE.

 

§ 28

 

Zmiany w niniejszym Statucie mogą być dokonywane wyłącznie uchwałą Walnego Zebrania Członków podjętą większością dwóch trzecich głosów, przy obecności połowy uprawnionych do głosowania.

 

§ 29

 

Stowarzyszenie ulega rozwiązaniu na podstawie uchwały Walnego Zebrania Członków podjętej większością dwóch trzecich głosów, przy obecności połowy uprawnionych do głosowania lub w innym trybie przewidzianym przepisami prawa.

 

§ 30

 

Walne Zebranie Członków określa tryb likwidacji Stowarzyszenia i decyduje o przeznaczeniu majątku pozostałego po Stowarzyszeniu.